DSC-8710.jpg
Świętokrzyski Kampus Laboratoryjny w budowie /fot. gum.gov.pl/

Świętokrzyski Kampus Laboratoryjny w Kielcach ma ruszyć w styczniu 2024. Zobacz zdjęcia z budowy

21 kwietnia 2023
Inwestycja realizowana przez konsorcjum Głównego Urzędu Miar oraz Politechniki Świętokrzyskiej jest uznawana za jedną z najważniejszych w regionie w ciągu ostatnich dekad. Wokół niej działalność już skupia Klaster Metrologiczny.

Wiosną nabrały tempa prace na budowie Świętokrzyskiego Kampusu Laboratoryjnego, która trwa od stycznia 2021 roku. W ramach tej inwestycji powstaje osiem budynków o całkowitej powierzchni blisko 14 tysięcy metrów kwadratowych. Obiekty mieszczą się przy ulicy Wapiennikowej. Łączna wartość projektu wynosi 188 milionów 821 tysięcy złotych, z czego Unia Europejska pokrywa 165 milionów 286 tysięcy złotych.

Powstaje tu sześć laboratoriów badawczo-pomiarowych - akustyki, ultradźwięków i drgań, czasu i częstotliwości, długości, masy, termometrii, wsparcia przemysłu. Zostaną one wyposażone w specjalistyczny sprzęt i aparaturę. Strefa ta stanowić będzie zaplecze niezbędne do prowadzenia badań podstawowych, przemysłowych oraz eksperymentalnych prac rozwojowych, a także posłuży do rozpowszechniania na szeroką skalę wyników takich działań poprzez dydaktykę i otwarte bazy danych. 

Na merytoryczne wsparcie liczą firmy, uczelnie i instytucje, które zawiązały Klaster Metrologiczny. Wedle zapowiedzi, Świętokrzyski Kampus Laboratoryjny w Kielcach ma ruszyć w styczniu 2024. 

 

Zobaczcie zdjęcia z budowy Świętokrzyskiego Kampusu Laboratoryjnego w Kielcach wykonane na budowie w połowie marca.