DJI-0071.jpg

Na placu budowy Świętokrzyskiego Kampusu Laboratoryjnego - zobacz zdjęcia z 28 października

07 listopada 2022
Na terenie Świętokrzyskiego Kampusu Laboratoryjnego w Kielcach powstaje łącznie sześć nowoczesnych laboratoriów. Oto zdjęcia z budowy wykonane 28 października. Koniec prac zaplanowany jest na jesień 2023, a pełne uruchomienie na styczeń 2024 roku.

W Kielcach w ramach projektu Kampus, Główny Urząd Miar i Politechnika Świętokrzyska, budują laboratoryjną bazę badawczo-wdrożeniową, która pozwoli na efektywne i profesjonalne prowadzenie prac rozwojowo-badawczych, co bezpośrednio wpłynie na intensyfikację współpracy pomiędzy sferą badawczo - naukową, a przedsiębiorstwami.

W ramach pierwszego etapu inwestycji na terenie Świętokrzyskiego Kampusu Laboratoryjnego powstaje sześć nowoczesnych laboratoriów: akustyki i drgań, czasu i częstotliwości, długości, masy, termometrii oraz metrologii interdyscyplinarnej. Zobacz zdjęcia z placu budowy z 28 października. 

 

 

Wszystkie laboratoria w kieleckim kampusie zostaną wyposażone w nowoczesny sprzęt badawczy m.in. fontannę cezową, która służyć będzie do wspierania systemu dystrybucji czasu w Polsce dla sektorów gospodarki wymagających nieprzerwanie, wiarygodnie, precyzyjnie i niezawodnie odmierzanego czasu (z dokładnością przynajmniej do milisekund), tj. dla: telekomunikacji, energetyki, teleinformatyki, bankowości i finansów, systemów IT.

 

Budowa kampusu w Kielcach ma zostać zakończona jesienią 2023 roku. Potem nastąpi montaż aparatury badawczej. Pełne uruchomienie Świętokrzyskiego Kampusu Laboratoryjnego, zlokalizowanego na północnym zboczu góry Hałasa w Kielcach, planowane jest na styczeń 2024 roku.

 

Projekt Kampus ma charakter unikalny. Będzie stanowił realne wsparcie Krajowej Instytucji Metrologicznej, stanie się miejscem, gdzie spotykać się będą środowiska badawcze omawiające problemy naukowe i techniczne, pracujące nad wsparciem nie tylko dla przemysłu czy przedsiębiorstw, ale również instytucji państwowych, takich jak: szkoły, uczelnie, pozostałe instytuty badawcze czy wojsko. W ramach jego struktury nastąpi rozwój narodowej infrastruktury pomiarowej.

 

/źródło: www.gum.gov.pl/

 

/MŚ/