1z6w9447-20220922-TK-Metal.jpg
Kolejne dwie firmy podpisały umowę członkowską w ramach Klastra Metrologicznego.

Klaster Metrologiczny perspektywą rozwojową dla polskiego przemysłu

22 września 2022
Podczas „Przemysłowej Jesieni” w Targach Kielce podpisano umowę z dwiema polskimi firmami produkcyjnymi w ramach Klastra Metrologicznego. Celem Klastra jest dostarczanie najnowocześniejszych rozwiązań metrologicznych polskiemu przemysłowi.

 

Przypomnijmy, że Klaster Metrologiczny powołano 6 kwietnia 2022 r. podczas Targów Przemysłowej Techniki Pomiarowej w Targach Kielce.  Klaster zrzesza różne instytucje od biznesu po naukę i organizacje pozarządowe. Do tej pory umowę o członkostwo podpisało ponad 30 firm. W czwartek, 22 września podczas trzeciego dnia „Przemysłowej Jesieni” w Targach Kielce umowę podpisały firmy SMARTTECH i SONEL. W imieniu Targów Kielce umowę podpisał Dyrektor Centrum Kongresowego Targów Kielce, Andrzej Kiercz.

Klaster Metrologiczny szansą na rozwój przedsiębiorstw

- Jesteśmy szczęśliwi, że przyłączyliśmy się do Klastra. SMARTTECH to polska firma produkująca skanery 3D, która działa na rynku już od 22 lat. Klaster jest idealnym narzędziem, które połączy naukę i przedsiębiorców, a także pozwoli polskim przedsiębiorcom na szybszy rozwój produktów i urządzeń pomiarowych. Myślę, że to jest dobry początek tego, aby tworzyć markę naszej polskiej metrologii na całym świecie – dodała Anna Gębarska z firmy SMARTTECH.

Klaster Metrologiczny szansą na współpracę nauki i biznesu

- Firma SONEL to jeden z największych polskich producentów urządzeń pomiarowych. Oprócz tego, że od ponad 27 lat jesteśmy wiodącą firmą produkcji urządzeń dla energetyki zawodowej, w strukturze spółki działa również laboratorium pomiarowe, wzorcujące. Myślę, że połączenie nauki i metrologii da nam wielką szansę na współpracę – podkreślała Dorota Kołakowska z firmy SONEL S.A.

O tym, że Klaster Metrologiczny jest forum współpracy podkreślał także prof. Jacek Semaniak, który dodatkowo wymienił działania podjęte już przez Główny Urząd Miar w zakresie polskiej metrologii:

- W ciągu dwóch lat udało nam się wszcząć ogólnopolską ofensywę metrologiczną katalizowaną faktem, że w Kielcach powstaje nowoczesne zaplecze laboratoryjne dla szeroko rozumianej polskiej metrologii i przemysłu. Nasze zasoby laboratoryjne zlokalizowane w Kielcach będą dedykowane temu, abyśmy wspólnie z polskimi i zagranicznymi firmami oraz uczelniami podejmowali wyzwania badawcze, które będą tworzyć nowe perspektywy rozwojowe dla przemysłu. W krótkiej perspektywie będziemy w stanie wypracować sobie kompetencje unikatowe w skali europejskiej i w skali globalnej. Współpracę z podmiotami nauki szkolnictwa wyższego skutecznie realizujemy w ramach dwóch przedsięwzięć: Polskiej Unii Metrologicznej i Programu Polska Metrologia. Podejmujemy także wspólne tematy badawcze z otoczeniem przemysłowym i gospodarczym. Klaster Metrologiczny koordynowany przez Targi Kielce jest takim forum współpracy – dodał prof. Jacek Semaniak, Prezes Głównego Urzędu Miar.

Bożena Staniak, Wiceprezes Zarządu Targów Kielce podkreślała, że to nie jest przypadek, że Targi Kielce są koordynatorem Klastra Metrologicznego. Kielecki ośrodek wystawienniczy jest związany z branżą metrologiczną od lat, a to za sprawą dwóch imprez targowych: CONTROL-STOM i CONTROL-TECH. Jedne z tych targów są elementem konglomeratu imprez, które odbywają się pod nazwą „Przemysłowa Jesień” w Targach Kielce.

Druga część seminarium poświęcona była funduszom unijnym i konkursom dla firm planowanym lub realizowanym przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. W pierwszej kolejności wymieniono projekty PARPu podnoszące kompetencje pracowników i pracodawców m.in. Platformy startowe dla nowych pomysłów, ROBOGRANT, Nowy Start czy Akademia Menadżera Innowacji. Omówiono dostępne środki unijne realizowane w ramach nowej perspektywy finansowej 2021-2027: Fundusz Europejski dla Nowoczesnej Gospodarki, Fundusz Europejski dla Polski Wschodniej i Fundusz Europejski dla Rozwoju Społecznego. Jednym z działań planowanych w ramach Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki jest rozwój przedsiębiorstw przez wsparcie klastrów. Celem tego działania jest rozwój ośrodków innowacji lub konsorcjów specjalizacji technologicznych, co przyczyni się do rozszerzenia ich oferty o proinnowacyjne usługi oferowane przedsiębiorcom.

Kolejne podpisane umowy członkowskiej w ramach Klastra Metrologicznego planowane jest na połowę października 2022 roku podczas posiedzenia Unii Metrologicznej w Lublinie.

(MS)

Polecane aktualności
01 grudnia 2022
29 marca 2023 r. podczas kolejnej edycji Targów Przemysłowej Techniki Pomiarowej CONTROL-STOM, odbędzie się seminarium metrologiczne organizowane przez Polską Unię Metrologiczną
28 listopada 2022
W piątek, 25 listopada członkowie Klastra Metrologicznego po raz kolejny spotkali się w Targach Kielce. Głównym tematem były doktoraty wdrożeniowe z dziedziny metrologii, które od tego roku mogą realizować pracownicy firm z tej branży we współpracy z uczelniami i instytutami naukowymi. Jest to więc ciekawa możliwość zwłaszcza dla przedsiębiorstw - członków Klastra Metrologicznego.
19 października 2022
Konferencja New Trends in Metrology 2022 zorganizowana w Lublinie przez Politechnikę Lubelską w ramach Polskiej Unii Metrologicznej była okazją do promocji Klastra Metrologicznego oraz przyjęcia do niego nowych członków. Swój akces potwierdziło osiem firm, głównie z Lubelszczyzny.
20 września 2022
Metrologia rozwiąże wiele problemów przedsiębiorstw – mówiła Katarzyna Borowicz, zastępca dyrektora Departamentu Innowacji i Rozwoju w Głównym Urzędzie Miar podczas seminarium Nauka – Biznes – Gospodarka „Metrologiczne wyzwania przemysłu w globalnej gospodarce”. Wydarzenie miało miejsce w czasie targów Control - Tech w Kielcach.
09 września 2022
Trzeciego dnia Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach podpisana została umowa o współpracy Polskiej Grupy Zbrojeniowej w ramach Klastra Metrologicznego. Aktu podpisania dokonał prezes Targów Kielce dr. Andrzej Mochoń i prezes PGZ Sebastian Chwałek.
30 sierpnia 2022
Polska Unia Metrologiczna uczestniczyła jako wystawca oraz w roli merytorycznego wsparcia na targach CONTROL-STOM. Uczestnictwo w wydarzeniu wspominane jest także na oficjalnym blogu PUM.