Warto-wiedziec-metrologia.jpg
Grafika obrazująca przekazywanie jednostek miar.

Metrologia – co to za nauka?

28 września 2022
Metrologia zajmuje się sposobami dokonywania pomiarów oraz zasadami interpretacji uzyskanych wyników. Zadania w zakresie zapewnienia dokładności i zgodności pomiarów realizowane są przez laboratoria Głównego Urzędu Miar.

Podstawą metrologii są jednostki miar, które grupowane są w układy. Aktualnie stosowany jest Międzynarodowy Układ Jednostek Miar SI.

W praktyce za pomocą narzędzi pomiarowych dokonuje się pomiarów. Wyniki interpretuje się w oparciu o rachunek niepewności.

Można wyróżnić metrologię:

  • naukową - zajmuje się budową, rozwojem i utrzymywaniem wzorców pomiarowych o najwyższym poziomie dokładności.
  • stosowaną - obejmuje wszystkie czynności metrologiczne, które związane są z procesami produkcyjnymi, badaniami i usługami.
  • prawną - odnosi się do działań, które wynikają z wymagań ustawowych i dotyczą pomiarów, jednostek miar, przyrządów pomiarowych i metod pomiarowych, i które są przeprowadzane przez odpowiednie organy państwowe.

 

Zadania w zakresie zapewnienia dokładności i zgodności pomiarów realizowane są przez laboratoria Głównego Urzędu Miar, w których utrzymywane i stale modernizowane są wzorce pomiarowe o najwyższej dokładności w Polsce.

 

Ich powiązanie z międzynarodowym systemem miar oraz odpowiednimi wzorcami innych krajów jest osiągane poprzez udział laboratoriów GUM w porównaniach międzynarodowych.

 

Jednostki miar poszczególnych wielkości przekazywane są w sposób hierarchiczny, od wzorców GUM, poprzez wzorce niższego rzędu do przyrządów pomiarowych stosowanych powszechnie w przemyśle, handlu, ochronie środowiska, zdrowia oraz w obszarze bezpieczeństwa publicznego.

Więcej na gum.gov.pl