Klaster Metrologiczny

Klaster Metrologiczny to wyjątkowe porozumienie sieciujące ze sobą ośrodki naukowo-badawcze, akademickie, instytucje państwowe oraz przedstawicieli biznesu i przemysłu. Klaster powstał z inicjatywy Głównego Urzędu Miar, który realizuje w Kielcach wyjątkową na skalę europejską inwestycję – Świętokrzyski Kampus Laboratoryjny.

Konsorcjantem GUM w tym projekcie jest Politechnika Świętokrzyska w Kielcach. W stolicy regionu świętokrzyskiego powstaną najnowocześniejsze laboratoria metrologiczne świadczące zaawansowane usługi pomiarowe dla polskich uczelni i przemysłu.

Klaster Metrologiczny skupiony wokół Świętokrzyskiego Kampus Laboratoryjnego jest ukierunkowany na udostępnianie rozwiązań z sektora metrologii polskiemu biznesowi oraz opiniowanie planów rozwoju polskiej metrologii w kierunkach umożliwiających wsparcie rodzimego przemysłu.

Targi Kielce jako wiodący ośrodek wystawienniczy w Europie Środkowo-Wschodniej są koordynatorem Klastra Metrologicznego.

01 grudnia 2022
29 marca 2023 r. podczas kolejnej edycji Targów Przemysłowej Techniki Pomiarowej CONTROL-STOM, odbędzie się seminarium metrologiczne organizowane przez Polską Unię Metrologiczną
28 listopada 2022
W piątek, 25 listopada członkowie Klastra Metrologicznego po raz kolejny spotkali się w Targach Kielce. Głównym tematem były doktoraty wdrożeniowe z dziedziny metrologii, które od tego roku mogą realizować pracownicy firm z tej branży we współpracy z uczelniami i instytutami naukowymi. Jest to więc ciekawa możliwość zwłaszcza dla przedsiębiorstw - członków Klastra Metrologicznego.
07 listopada 2022
Na terenie Świętokrzyskiego Kampusu Laboratoryjnego w Kielcach powstaje łącznie sześć nowoczesnych laboratoriów. Oto zdjęcia z budowy wykonane 28 października. Koniec prac zaplanowany jest na jesień 2023, a pełne uruchomienie na styczeń 2024 roku.
19 października 2022
Konferencja New Trends in Metrology 2022 zorganizowana w Lublinie przez Politechnikę Lubelską w ramach Polskiej Unii Metrologicznej była okazją do promocji Klastra Metrologicznego oraz przyjęcia do niego nowych członków. Swój akces potwierdziło osiem firm, głównie z Lubelszczyzny.

Wideo

Liderzy Klastra:

  politechnika-swietokrzyska
  tragi-kielce
  glowny-urzad-miar